ديپلماسي پوياي ايران و بريکس

رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در نشست ويدئو کنفرانسي سران کشورهاي گروه بريکس که به ميزباني چين برگزار شد، گفت: روندهاي متعارض جهاني، يکجانبه‌گرايي، ترجيحات ملي‌گرايانه و چالش‌هايي مانند تحريم و اقداماتِ قهرآميزِ اقتصادي، اهميت ايجاد و تقويت نهادهاي نوين را در کنار سازمان ملل متحد ضروري مي‌کند تا ضمن احترام به حاکميت و منافع ملي کشورها، گام مهمي براي تحقق «جامعه بشري با آينده مشترک» برداشته شود.

 دکتر رئيسي تصريح کرد: «جمهوري اسلامي ايران، به عنوان کشوري با تاريخي پربار از حضور فعال در نهادها و ابتکارات بين‌المللي، برخوردار از ظرفيت‌هاي گسترده اقتصادي، انساني و طبيعي و نيز با الهام از الگوهاي بومي، توانسته است،
به مدد فرهنگ استقلال‌خواهي و حق‌طلبي، در مسير توسعه‌ ملي خود گام‌هاي ماندگاري بردارد. ما آمادگي داريم همه توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي خود را، از جمله ذخاير کم‌نظير انرژي جهان، شبکه‌هاي حمل و نقل و ترانزيت کوتاه و ارزان، ثروتِ استثناييِ نيروي انسانيِ آموزش ‌ديده و نيز دستاوردهاي علميِ چشمگير، براي نيل به اهداف بريکس به اشتراک گذاريم. اين موقعيت کم‌نظير جغرافياي سياسي و اقتصادي، مي‌تواند ايران را به شريکي پايدار و قابل اتکاء جهت اتصال بريکس به گلوگاه‌هاي انرژي و بازارهاي بزرگ جهاني مبدل نمايد.»

حسين اميرعبدالليهان در توصيف اهميت بريکس در توئيتي نوشت: بريکس با ظرفيت‌هاي بزرگ و نگاه مبتکرانه، نويد بخش حرکت موثر در مسير توسعه و صلح جهاني است. جناب دکتر رئيسي با اجابت دعوت رياست چين براي حضور در اجلاس بريکس _ پلاس، ديدگاه‌ها و ظرفيت‌هاي ايران را تبيين مي‌کنند. در قالب ديپلماسي پويا، از هر فرصتي براي پيشبرد اهداف ملي استفاده مي‌کنيم.

 چانگ هوآ سفير جمهوري خلق چين در تهران در توئيتي نوشت: چين از مشارکت جمهوري اسلامي ايران در «گفتگوي سطح بالا براي توسعه جهاني» (نشست بريکس پلاس) جهت بحث در مورد برنامه‌هاي توسعه جهاني و استراتژي‌هاي مشترک براي همکاري‌هاي عمل‌گرايي با کشورهاي مهم بازارهاي نوظهور و در حال توسعه استقبال مي‌نمايد.

چهاردهمين اجلاس سران پنج قدرت نوظهور اقتصادي «بريکس» بامحوريت تقويت همکار تجاري و اقتصادي ميان اعضا و شرکاي اين گروه برگزارشد و جمهوري اسلامي ايران درقالب ديپلماسي پويا و به سبب برخورداري از قابليت‌هاي فراوان در حوزه‌هاي انرژي، ترانزيني، تجاري و اقتصادي، از مهم‌ترين کانون‌هاي توجه در اين نشست بود. اين نشست با شعار «تقويت مشارکت با کيفيت بالاي بريکس، آغاز دوره جديدي براي توسعه جهاني» برگزار شد. بريکس که يک ائتلاف فراقاره‌اي به شمار مي‌آيد اين پتانسيل را دارد که ساختاربندي جديدي را براي اقتصاد و سياست جهاني ايجاد کند. به باور کارشناسان اين ائتلاف قدرتمند جهاني بدون مشارکت اروپا و امريکا تشکيل شده است و اين ظرفيت را دارد تا صدايي قوي در مجامع و مباحث مهم اقتصادي و سياسي بين‌المللي باشد و سيطره نظم مسلط فعلي را به چالش بکشد.

تحولات سريع و شتابنده دنياي امروز در سطوح مختلف منطقه‌اي و بين‌المللي، باعث شده تا کشورها به سوي همکاري و تعامل بيشتر حرکت کنند. اين امر به نوبه خود، پيمان‌ها و ائتلاف‌هاي جديدي را رقم مي‌زند يا ائتلاف‌هاي پيشين را تقويت يا حتي تضعيف مي‌کند. سازمان قدرت‌هاي اقتصادي در حال ظهور (بريکس) از جمله اين ائتلاف‌ها و نهادهاست که با هدف معماري جهاني تازه، به سرعت به يک نهاد مؤثر در عرصه بين‌المللي تبديل شد.

نظردهی بسته شده است